Климатичните цели на ЕС са под натиск преди предстоящата климатична конференция COP29, където геополитическата сложност и вътрешни противоречия заплашват напредъка към „нулеви нетни емисии“.
Тази година ЕС се изправя пред значителни предизвикателства, докато се подготвя за COP29 – годишната климатична конференция на ООН. Блокът трябва да продължи амбициозния си план за намаляване на емисиите на парникови газове и преход към „нулеви нетни количества“ до 2050 г. Въпреки че ЕС традиционно заема водеща позиция в тези глобални срещи, политическият климат след избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ и отказът му да участва в Парижкото споразумение създават допълнителен натиск.
Климатични организации като Climate Action Network Europe подчертават, че Европа носи значителна отговорност за подкрепа на амбициозни цели. Киара Мартинели от CAN Europe отбелязва: „ЕС трябва да заеме водеща роля, като настоява за нови годишни цели за финансиране на климата.“
Изисквания за финансиране на климата и вътрешен отпор
ЕС традиционно е основен донор на климатични фондове, предоставяйки 28,6 милиарда евро за климатични проекти през 2023 г., значително надвишавайки подкрепата от САЩ. Въпреки това блокът се сблъсква с проблеми – на първо място вътрешен отпор срещу законодателни мерки за климата. Например, закон за ограничаване на продукти от обезлесени земи бе отложен, а дебатите около бъдещата забрана за вътрешно горивни двигатели след 2035 г. предизвикват разделение.
Нарастваща съпротива на международната сцена
На фона на геополитическите конфликти в Украйна и Близкия изток, както и влиянието на новосъздадената група БРИКС, ЕС се изправя пред нарастващ натиск и критики от Китай, Саудитска Арабия и други държави, производители на петрол. Въглеродният граничен данък на ЕС, планиран за въвеждане през 2026 г., също създава търговско напрежение с държави като Индия и Китай, които настояват за разглеждане на европейските климатични регулации в дневния ред на COP29.
Предизвикателствата пред бъдещето на климатичните финанси
Икономическата ситуация в страни като Германия и Франция създава притеснения относно устойчивостта на ЕС за постигане на амбициозни климатични цели. Въпреки това, Емануел Макрон и германските представители продължават да подкрепят Европейския съюз, макар и с известни компромиси, с надеждата да съчетаят икономическите нужди с климатичните амбиции.
Източник: ft.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини
