АКТУАЛНИ

Доларът се задържа стабилен близо до двугодишен връх спрямо водещи валути

Доларът се задържа стабилен близо до двугодишен връх спрямо водещи валути

Инвеститорите залагат на растежа в САЩ, докато акциите се борят със спада, а китайските пазари отбелязват най-големите загуби от 2022 г. насам.

Доларът запазва стабилност близо до двугодишен връх спрямо водещи световни валути в петък, подкрепен от очакванията за по-силна икономика в САЩ спрямо други региони. В същото време, китайските сини чипове отбелязаха най-големия си седмичен спад от 2022 г., засилвайки несигурността на пазарите.

Индексът на долара, който проследява стойността му спрямо кошница от шест други валути, достигна своя връх от ноември 2022 г. в четвъртък. Еврото спадна до $1,02248 – най-ниското му ниво от две години. Подобна динамика се наблюдава и при паунда и японската йена, които са на многомесечни дъна. Въпреки леко възстановяване до $1,0280 за еврото и $1,2392 за паунда, доминиращият долар продължи да определя настроенията на пазарите.

Американската валута се засилва на фона на очакванията, че политиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп ще стимулират икономическия растеж и инфлацията. Това предполага ограничаване на намаленията на лихвите от Федералния резерв и повишена доходност на американските държавни облигации. Въпреки понижаването на доходността на десетгодишните облигации до 4,549% в петък, доларът остана силен заради тревогите за икономическия растеж в Европа и Азия.

Европа и Азия под натиск

Европейските акции се сблъскват с допълнителни трудности, като STOXX индексът падна с 0,3% в петък. Покачващите се цени на газа в Европа – най-високи от повече от година – оказват допълнителен натиск върху икономиката. Причината са спадът на температурите, изчерпването на газовите резерви и края на дългогодишното споразумение за доставки на руски газ през Украйна.

В Китай опасенията за растежа на икономиката се засилват. CSI300, индексът на сините чипове, загуби 5,2% тази седмица – най-големия си спад от октомври 2022 г. Китайският юан също достигна 14-месечно дъно, засегнат от спад в доходността и заплахи за нови мита от администрацията на Тръмп.

Суровини и злато

Фючърсите на петрола Brent спаднаха с 0,33% до $75,67 за барел, докато американският суров петрол се понижи с 0,45% до $72,80. Златото запази стабилност около $2655 за унция, след като през 2024 г. отбеляза ръст от 27% – най-доброто му годишно представяне от 2010 г. насам.

Въпреки предизвикателствата, пазарите остават внимателни към възможни корекции, търсейки стабилност в условия на продължаваща несигурност.

Източник: reuters.com

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News