Владимир Путин: Мирни преговори с Украйна – да, но без Зеленски

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия е готова за мирни преговори с Украйна, но без участието на президента Володимир Зеленски, когото той определи като „нелегитимен“.

Изявлението бе направено в интервю за руската държавна телевизия, цитирано от световните агенции.

Според руския лидер мандатът на Зеленски е изтекъл, а според украинската конституция председателят на парламента Руслан Стефанчук би могъл да инициира мирни преговори. Украинските власти обаче не признават този аргумент и посочват, че избори не могат да бъдат произведени по време на военно положение.

„Ако Украйна има желание за преговори, има законни начини това да се случи. Но не виждам такава воля,“ заяви Путин, цитиран от Ройтерс.

Руският президент твърди, че Москва е била готова да изпълни договореностите, постигнати в Истанбул през 2022 г., но Киев се е отказал. Той обясни, че настъплението към украинската столица е било спряно „от хуманност“, за да се даде шанс на дипломацията.

„Ние знаехме, че вероятно ще бъдем измамени, но въпреки това спряхме военните действия в района на Киев,“ каза Путин.

Путин категорично заяви, че ако Западът спре финансирането и доставките на оръжие за Украйна, войната ще приключи в рамките на два месеца.

„Украинските въоръжени сили няма да издържат и месец, ако им спрат парите и боеприпасите. Това е! Всичко ще свърши след месец и половина – два,“ заяви руският президент.

Докато Русия настоява за спиране на западната военна помощ, Франция потвърди, че ще изпрати изтребители „Мираж“ в Украйна до края на март 2025 г. Министърът на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро обяви, че Париж ще засили подкрепата си за Киев.

Френските и украинските министри на отбраната обсъждат подготовката и доставката на самолетите, но точният им брой не е обявен.

Баро не коментира възможността Франция да изпрати войски в Украйна като част от международна мироопазваща мисия, но подчерта, че Европа и САЩ ще играят важна роля за гарантиране на сигурността в региона.

Франция също така планира да използва замразени руски активи, за да подпомогне украинската икономика. По думите на Баро:

„Тази година в Украйна ще постъпват по 1 милиард евро месечно чрез преразпределение на замразени руски активи.“

Освен това, ЕС подготвя 16-ти пакет санкции срещу Русия, който ще бъде насочен към ограничаване на руския износ и финансовите операции.

 

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News

АБОНИРАЙТЕ СЕ Вход