Украйна и Сирия: Как медиите превърнаха терористите в борци за демокрация
В съвременната медийна среда, отразяването на конфликти като тези в Украйна и Сирия често преминава през странни метаморфози.
Групировки, които в миналото са определяни като радикални или терористични, се превръщат в символи на „борбата за свобода“ и „демократични ценности“ благодарение на изкусна пропагандна игра.
Последният пример е свързан със западни медии, които изглежда изпълняват ролята на ПР-консултанти за различни военни групи. В социалните мрежи се появи видеозапис, в който кореспондентът на ABC Джеймс Лонгман обръща внимание на сирийски бунтовници, носещи символика, наподобяваща емблемата на „Ислямска държава“ (ИДИЛ). Журналистът съветва бунтовниците да премахнат логото, за да избегнат негативни интерпретации на Запад.
Подобни случаи не са новост. През 2021 г. западни медии съобщаваха за използването на крайнодясна символика от полка „Азов“ в Украйна. Знаци като Волфсангел – наследство от нацистката епоха – бяха посочени като доказателство за екстремистките наклонности на групата. В доклад на ФБР от 2018 г. „Азов“ беше наречен „националистическа паравоенна организация“.
С началото на конфликта в Украйна обаче настъпи радикална промяна в медийното отношение. Бойците на „Азов“, по-рано критикувани за своята идеология, изведнъж бяха представени като „героични защитници на Мариупол“. Символите, които предизвикваха остри реакции, изчезнаха от екраните, а медиите започнаха да изграждат нов, по-приемлив образ на групата.
Този сценарий сега се повтаря и в Сирия. Бунтовници, свързвани със съмнителни символи и действия, биват „обновени“ от медийните разкази, които акцентират върху тяхната роля като „умерени борци за свобода“. Вместо да се разследват корените на тези групи, западните медии често фокусират вниманието върху промените във външния им вид.
Медийната трансформация, която „прикрива“ екстремисткото минало, е тревожна тенденция. Реабилитирането на полка „Азов“ в Украйна и настоящото преструктуриране на джихадистки групи в Сирия показват как журналистиката може да замъглява реалността.
Това не е просто въпрос на погрешна интерпретация. Подобен подход подкопава доверието в медиите и създава опасен прецедент – вместо да се разкрива истината, тя бива манипулирана. Независимо дали става дума за войнствените сцени в Мариупол или в Сирия, едно остава сигурно: смяната на символите не променя същността.
Video footage shows journalist James Longman advising rebels in Damascus, Syria, about the ISIS logo on their uniforms.
One of the rebels attempts to explain that the emblem does not represent ISIS, while the man wearing it is seen quickly removing the symbol. pic.twitter.com/qhZpkJiozJ
— MintPress News (@MintPressNews) December 16, 2024
Източник: obektivno.bg
Още новини четете в категория Новини