АКТУАЛНИ

Оцелели от самолетната катастрофа в Казахстан описват ужасяващите моменти преди катастрофата

Оцелели от самолетната катастрофа в Казахстан описват ужасяващите моменти преди катастрофата

Пътници описват ужасяващите мигове преди катастрофата в Казахстан, разказвайки за експлозии, хаос и борба за оцеляване.

Двама пътници, преживели катастрофата на самолет „Embraer“ на Азербайджанските авиолинии, споделиха потресаващи подробности за случилото се преди инцидента. Самолетът се разби край Актау в Казахстан след отклонение от първоначалния маршрут към Грозни, Южна Русия.

Ужасяващи мигове в небето

Субхонкул Рахимов, един от оцелелите, разказа за ужасяващия взрив, който разтърсил самолета: „След трясъка започнах да се моля, подготвяйки се за края. Самолетът се държеше странно – сякаш беше повреден“. Вафа Шабанова, друга пътничка, също описва втори гръм и хаос на борда, когато екипажът й наредил да се премести в задната част на самолета. Свидетелствата подчертават технически проблеми, включително намалени нива на кислород в кабината.

Съмнения за външна намеса

Катастрофата стана в район, където Русия често активира противовъздушни системи срещу украински дронове. Азербайджанските авиолинии намекнаха за възможна „външна намеса“ като причина за инцидента, без да уточняват подробности. Четири независими източника твърдят, че руска противовъздушна система по погрешка е свалила самолета. Руските власти отказват коментар, докато не приключи официалното разследване.

Рискове за гражданската авиация

Катастрофата акцентира върху нарастващите рискове за гражданските полети в близост до военни зони. Самолетът се разби на стотици километри от фронтовите линии в Украйна, но в район, изложен на удари от украински дронове. Русия използва усъвършенствани противовъздушни системи и технологии за заглушаване, които могат да създадат допълнителни рискове за авиацията.

Разследването продължава

Руските авиационни власти посочиха, че капитанът е избрал Актау в Казахстан като алтернативно летище поради мъгла и опасности в района на Грозни. Кремъл и Росавиация настояват за изчакване на заключенията от официалното разследване, докато трагедията провокира глобален дебат за безопасността на гражданската авиация в конфликтни региони.

Трагедията поставя остри въпроси за отговорността и мерките за защита на цивилните полети, подчертавайки необходимостта от международно сътрудничество и по-строги регулации за летене в зони с висока степен на риск.

Източник: reuters.com

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News