Атмосферната циркулация се променя: очакват се валежи, гръмотевични бури и захлаждане от Европа до южните части на Африка.
Изключително сухата пролет, обхванала Северозападна Европа, изглежда ще бъде прекъсната през идните дни. През май части от Обединеното кралство, Северна Франция, Бенелюкс и Германия са получили едва 10% от обичайните месечни валежи. Това е резултат от устойчиво високо атмосферно налягане, довело до продължителни сухи и топли условия.
Ситуацията обаче е на път да се промени. Укрепващото полярно струйно течение в северното полукълбо – мощна въздушна струя на височина около 10 км – ще започне да навлиза от Северна Америка в Атлантическия океан, като ще активира зони с ниско налягане.
Прогнозите за края на седмицата и началото на следващата предвиждат ветрове със скорост над 200 км/ч, които ще нарушат стабилността на въздушните маси над Европа. Това ще доведе до по-динамично време, характеризиращо се с фронтални системи, валежи и потенциално гръмотевични бури – особено важни за земеделските култури в период на активен растеж.
В Южна Франция и Алпите е възможно преминаване на топли, нестабилни въздушни маси, носещи локални бури, последвани от рязко понижение на температурите и снеговалежи по високите части в петък.
Атмосферната нестабилност ще се пренесе и към части от Южна и Източна Африка. В Южна Африка, южен Мозамбик и Мадагаскар се очакват студени южни ветрове, предизвикани от мощни ниски барични системи, преминаващи край южните брегове на континента. Това ще доведе до осезаемо захлаждане – например в Блумфонтейн температурите в сряда едва ще надвишат 10°C, далеч под обичайната норма от 21°C за сезона.
Силни ветрове със скорости над 80 км/ч ще създадат опасни морски условия по югоизточния бряг на Южна Африка, като вълните може да достигнат 7 метра. Сходни условия се очакват и в южната част на Мозамбикския проток, където бурните води ще застрашат мореплаването между Мадагаскар и континенталната част на Африка.
Източник: theguardian.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини
