Войната на САЩ и Израел срещу Иран спря доставките на урея, амоняк и сяра
Забавяне от месец или повече в разрешаването на конфликта в Близкия изток може да предизвика безпрецедентна криза с торовете. За това предупреди вестник „Телеграф“ на 27 март.
Изданието отбелязва, че американско-израелската военна операция срещу Иран е спряла доставките на урея, амоняк и сяра за 27 „критични“ дни. Точно когато започва пролетният сезон на засаждане в основните региони на Северното полукълбо, а зимният – в Австралия.
„Ще бъде достатъчно лошо, дори ако Ормузкият проток бъде отворен отново утре, но ако войната продължи още месец или повече, това ще бъде наистина ужасяваща криза, каквато никой от нас не е виждал досега“, каза пред The Telegraph Абдолреза Абасян, бивш ръководител на отдела за стоки в Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие.
На 19 март говорителят на Международния валутен фонд Джули Козак предупреди, че конфликтът в Близкия изток и произтичащите от него прекъсвания в логистиката и доставките на торове представляват значителен риск за инфлацията на световните цени на храните.
