Коалицията в Германия под напрежение още преди да поеме властта

Въпреки подписаното коалиционно споразумение, CDU/CSU и SPD влизат в открит спор за данъчната политика, външната помощ и миграцията.
Предстоящото управление на Германия, сформирано от християндемократическия блок (CDU/CSU) и лявоцентристката Социалдемократическа партия (SPD), все още не е встъпило в длъжност, но вече е изправено пред сериозни вътрешни разногласия относно тълкуването и прилагането на постигнатото коалиционно споразумение.
Само шест дни след финализирането на договора, възникна напрежение около въпроса дали включените политики представляват твърди ангажименти или подлежат на ревизия в зависимост от бюджета. Номинираният за канцлер Фридрих Мерц от CDU заяви в интервю за ARD, че всички ангажименти, включително предвиденото облекчение на данъците за хора с ниски и средни доходи, зависят от финансовата им обезпеченост, съгласно клауза в 144-страничното коалиционно споразумение.
Социалдемократите оспориха това тълкуване.
Съпредседателят на SPD Саския Ескен настоя, че намаляването на данъците е „недвусмислено договорено“ и подчерта необходимостта от изпращане на силен сигнал към работниците и бизнеса.
Различията между партньорите се проявиха и във външнополитическия курс. Докато Мерц отново подкрепи изпращането на ракети Taurus с голям обсег в Украйна, министърът на отбраната Борис Писториус от SPD изрази ясно противоположна позиция, поставяйки под съмнение ефективността и координацията на подобна мярка на европейско ниво.
Допълнително напрежение идва от вътрешните редици на SPD. Младежката организация Jusos се обяви против споразумението, с основни критики към строгите мерки за миграция. Лидерът ѝ Филип Тюрмер определи документа като „бомба със закъснител“, настоявайки за сериозни промени. Ръководството на партията обаче изключи възможността за предоговаряне. „Няма да има втори тур. Ако се провали, следват нови избори или правителство на малцинството“, заяви председателят Ларс Клингбайл.
Около 358 000 членове на SPD имат право да гласуват по коалиционното споразумение до 29 април. Ако получи одобрение, Бундестагът ще гласува на 6 май за избирането на Фридрих Мерц за канцлер.
Източник: politico.eu
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини