Ядрена енергия за дигиталната ера: Козлодуй може да стане ключов AI хъб

България може да стане привлекателна дестинация за развитие на изкуствен интелект и центрове за данни, като използва ядрената енергия на АЕЦ „Козлодуй“.
Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков, позовавайки се на глобалните тенденции за изграждане на дейта центрове, захранвани от атомна енергия.
Ядрената енергия като ресурс за IT сектора
Темата придоби актуалност, след като в САЩ компании започнаха да планират използването на ядрени мощности за захранване на своите дейта центрове. Според министъра, принципът за производство на електроенергия там, където е необходима, прави АЕЦ „Козлодуй“ най-подходящото място за изграждане на IT инфраструктура от такъв мащаб.
„Ще стартираме роудшоу, насочено към IT компании, за да представим потенциала на България като локация за центрове за данни. Целта ни е да привлечем инвеститори, които да изградят такива мощности на наша територия,“ заяви Станков.
Министърът припомни, че капацитетът на централата ще се увеличи с още два реактора от по 2000 мегавата, което ще даде допълнителни възможности за захранване на мащабни IT инфраструктури.
България срещу конкуренцията: Ще се преборим ли с гигантите?
Въпреки оптимистичните прогнози, България трябва да преодолее сериозна конкуренция. Само преди пет години технологичният гигант „Майкрософт“ избра Гърция, а не България, за своя център за данни. Компанията дори планира да използва енергия от ядрен синтез за бъдещите си дейта центрове, докато проекти като този на Илон Мъск предвиждат консумация на енергия, равна на един реактор на АЕЦ „Козлодуй“.
Любо Минчев, един от основателите на „Телелинк“, коментира, че Европа не бива да повтаря грешките на миналото, като първо заложи на изкопаеми горива за IT инфраструктура, а след това търси алтернативи в ядрената енергия.
„Не смятам, че малките модулни реактори ще бъдат допуснати близо до градовете и центровете за данни. Но прогнозите сочат, че потреблението на ток от тези центрове ще достигне 10% от енергията в света,“ казва Минчев.
Бъдещето на IT инфраструктурата и ролята на България
По света вече се планират поне 60 малки модулни реактора за захранване на дейта центрове, предимно в САЩ и Индия. Европа, обаче, трябва да намери собствени решения, които да съответстват на строгите екологични изисквания и целите за декарбонизация до 2030 г.
„Ще има нарастващо търсене на капацитет за обработка на данни. Въпросът за икономическата изгода от изграждането на такива решения близо до предприятията вече е на дневен ред. България трябва да се включи в тази технологична надпревара,“ допълва Минчев.
АЕЦ „Козлодуй“ може да се окаже ключов актив за привличане на IT гиганти и създаване на високотехнологичен хъб в България. Въпросът е дали страната ни ще успее да убеди големите инвеститори, че е готова да предложи стабилна инфраструктура, регулаторна сигурност и конкурентни условия.
Още новини четете в категория Новини