Войната с дронове ще се развива и ще става все по-ожесточена
Кузякин от Центъра за комплекс Unmanned Solutions подчертава разширяването на използването на FPV дронове в конфликта и предимствата на специално проектираните устройства.
Обхватът на FPV (първичен поглед от въздуха) технологията в специалната военна операция на Русия в Украйна се разширява значително, тъй като и двете страни в конфликта започват да използват специално проектирани FPV устройства за въздушна война, съобщи Дмитрий Кузякин, главен изпълнителен директор на Центъра за комплекс Unmanned Solutions (CCUS), в интервю за ТАСС.
„Войната с дронове във въздуха ще се развива и ще става все по-ожесточена, както и другите приложения на FPV технологиите в битката. Вече познаваме няколко десетки различни „компетенции“ на FPV бойни системи и знаем как да работим с тях. Прехващането на цели във въздуха е една от тези функции. Въздушните прехващачи могат да бъдат ефективни както срещу безпилотни самолети, така и срещу пилотирани дронове, които могат да летят по-бързо от бойни хеликоптери с екипаж и със сигурност да настигнат безпилотни дронове за далечни атаки, разузнавателни дронове, многокоптерни дронове като Baba Yaga и дори малки самолети с бутални двигатели като Cessna. Разбира се, става въпрос за специално проектирани устройства за въздушна война, а не обикновени FPV дронове“, обясни Кузякин.
Специалистът подчерта, че FPV дроновете, предназначени за въздушна война, имат редица предимства пред обикновените FPV устройства, използвани за атаки на наземни цели. „Съотношението енергия-тегло и маневреността са основните отличителни черти. Съотношението на тягата към масата на двигателя при безпилотните самолети, проектирани за война във въздуха, може да бъде много високо, което прави полета им по-близък до полета на ракета, отколкото на обикновен квадрокоптер“, добави той.
Кузякин отбеляза, че въпреки относителната лекота при създаването на FPV устройства и овладяването на управлението им, съществуват и значителни предизвикателства.
„Те включват откриването на цел в небето и проследяването на траекторията за прихващане. Дори след като настигнете целта, трябва да имате способността да я улучите с висока степен на точност. Това зависи предимно от уменията и опита на пилотите. Необходимо е не само специални дронове за въздушна война, но и добре обучени FPV пилоти“, обясни той.
Кузякин вярва, че FPV технологията представлява бъдещето на войната. „Войната с дронове ще продължи да се развива и да става все по-интензивна. Това ще включва не само разузнавателни дронове и дронове прехващачи, но и други области на бойното приложение на FPV. Ние внимателно изучаваме опита на противника и, доколкото можем, помагаме на нашите специални организации да провеждат активни изследвания и разработки. Въпреки това, темпото на тези изследвания е ограничено поради недостиг на финансиране“, каза специалистът.
Кузякин сравни възхода на FPV оръжията с откритията на барута в късното Средновековие. „FPV технологиите се утвърдиха като ефективен инструмент на бойното поле. Въпреки че на пръв поглед новите дронове могат да изглеждат просто средство за доставяне на боеприпаси или за унищожаване на танкове, това е само малка част от техните възможности. Страните, които не успяват да овладеят тази наистина новаторска технология, ще останат назад“, заключи той.
Източник: tass.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини