След Иран Доналд Тръмп намекна и за Куба: „САЩ могат да се отбият“

Доналд Тръмп заяви, че САЩ „може да се отбият в Куба“, след като „приключат с Иран“, докато Вашингтон едновременно засили натиска срещу Техеран с морска блокада на ирански пристанища. Изказването идва на фона на вече отправени предупреждения от Хавана срещу военна ескалация.

Докато САЩ вече прилагат блокада срещу иранските пристанища, Доналд Тръмп отвори и друга чувствителна тема. Американският президент заяви, че „САЩ може да се отбият в Куба“, след като „приключат с Иран“, и нарече острова „провалена държава“. Той добави, че Куба е била „управлявана ужасно в продължение на много години“ от Фидел Кастро.

Тръмп каза още пред журналисти, че много американски граждани от кубински произход са били „третирани много зле“ и че много от членовете на техните семейства са били убити или пребити. В изказването му не беше обяснено какво точно има предвид под фразата, че САЩ може да се „отбият“ в Куба.

Напрежението между Вашингтон и Хавана и без това е високо. Президентът на Куба Мигел Диас-Канел предупреди САЩ да не преминават към военна конфронтация. „Ако това се случи, ще има боеве“, заяви той и добави, че страната ще се защитава. В същото време кубинската страна подчерта, че иска диалог без предварителни условия, а още през март Хавана потвърди, че води разговори със САЩ за намаляване на напрежението.

Блокадата срещу Иран вече е в сила

Изказването на Тръмп за Куба дойде на фона на нова ескалация около Иран. Американските военни обявиха, че от 13 април започват блокада на целия морски трафик към и от иранските пристанища. Според Централното командване на САЩ мярката важи за кораби на всички държави, когато влизат или излизат от ирански пристанища и крайбрежни зони, но не засяга плавателни съдове, които преминават през Ормузкия проток към неирански дестинации.

Малко преди началото на мярката Британската организация за морски търговски операции предупреди, че ограниченията обхващат иранските пристанища и крайбрежни райони, включително енергийната инфраструктура. Организацията посочи също, че корабите в района може „да се сблъскат с военно присъствие“.

Тръмп заяви във Вашингтон, че блокадата е била наложена в 14 ч. по Гринуич. “Не може да позволим една държава да изнудва или рекетира света, защото това правят те”, каза той. Президентът намекна и че каналът за преговори с Иран не е напълно затворен. “Мога да ви кажа, че ни се обади другата страна“, заяви Тръмп. След това добави: “Тази сутрин ни се обадиха правилните хора, подходящите хора, и те искат да постигнат сделка.“ Той не уточни кой точно се е свързал с Вашингтон.

FT: Брюксел поставя 27 условия на Петер Мадяр

Нови заплахи от двете страни

Малко след началото на блокадата Тръмп написа в социалните мрежи, че иранският флот “лежи на дъното на морето, напълно унищожен“, но добави, че Техеран все още разполага с “бързи атакуващи кораби“. Той предупреди, че “ако някой от тези кораби се доближи до нашата блокада, той ще бъде незабавно унищожен“.

От иранска страна също последва заплаха. „Сигурността в Персийския залив и Оманско море е или за всички, или за никого. Никое пристанище в региона няма да бъде безопасно“, се казва в изявление на иранските военни и Корпуса на гвардейците на Ислямската революция.

Според морски наблюдатели след тези предупреждения корабоплаването е останало силно ограничено, въпреки че след примирието миналата седмица е имало частично възстановяване на трафика. Ормузкият проток е от ключово значение за световния енергиен пазар и всяко напрежение там веднага се отразява на цените на петрола и горивата.

АБОНИРАЙТЕ СЕ Вход