„Ройтерс“: САЩ прикривали допингови нарушения на спортисти в продължение на години
От там съобщиха само, че „тримата спортисти вече са се пенсионирали“, но отказаха да назоват имената им от съображения „за тяхната сигурност, в случай че бъдат изправени пред отмъщение“.
От своя страна американската антидопингова агенция защитава тактиката си с аргумента, че в един от тези случаи спортистът информатор е предоставил „разузнавателни данни за разследване на федералните правоприлагащи органи на САЩ в схема за трафик на хора и наркотици“.
„Това е ефективен начин да се справим с тези по-големи, системни проблеми“, твърди главният изпълнителен директор на USADA Травис Тайгарт. Агенцията обаче отказва да предостави подробности за конкретния случай, при който информацията от допингирания спортист е помогнала на властите в САЩ.
Тайгарт е известен с това, че ръководи наказателното преследване от страна на USADA спрямо развенчания американски колоездач Ланс Армстронг. Той смята, че използването на спортни мошеници за изобличаване на по-висшестоящи фигури по веригата, както и събирането на разузнавателна информация за организирана престъпна дейност, свързана с допинга и трафика на забранени вещества, е „правилното нещо, което може и трябва да се направи“.
Съгласно световния антидопингов кодекс, който USADA е подписала, спортист, който „помага съществено при допинг разследване, може да претендира за временно спиране на част от всяка дисквалификация след съдебно преследване“. Не съществува конкретна формулировка, която да допуска, че спортисти, които са нарушили антидопинговите правила, могат да продължат да се състезават, без първо да бъдат преследвани и санкционирани.
БИТКА В РАЗВИТИЕ
След като схемата „допинг под прикритие“ излезе наяве, двете агенции започнаха размяна на обвинения и оправдания. Предположението, че кодексът „може да се използва, за да се оправдае неуспехът да се преследва случай в продължение на години, докато допингираните спортисти се изпращат обратно на полето като информатори под прикритие, за да се състезават срещу чисти спортисти, е очевидно погрешно“, заявиха от WADA.
От USADA пък казаха, че „като се има предвид позицията на WADA, ние ще се въздържим от използване на тактиката отново, освен ако глобалната агенция не даде разрешение“. Шефът Тайгарт добави, че според него WADA е възприела „анти-чиста спортна позиция“.
От WADA признаха, че през 2021 г. USADA я е информирала, че още от 2011 г. е позволила на нарушаващи правилата спортисти да действат като информатори, а глобалната агенция ѝ е казала „незабавно да спре тази практика“. Според глобалната агенция двама от спортистите са били с нисък ранг, но един е бил с по-елитен профил.
От WADA твърдят, че към момента, в който USADA я е информирала за практиката, участващите в схемата спортисти вече са се били пенсионирали и че тяхната безопасност би била застрашена, „ако WADA обжалва резултатите им и поиска връщане на парични награди, предвид работата, кято информаторите са извършвали“.
„Случаят на спортиста с по-висок профил никога не е бил публикуван резултатите никога не са били анулирани, парите от наградни фондове никога не са били връщани и никога не му е била налагана дисквалификация“, заяви WADA.
От агенцията добавят, че нейният старегически отдел е преценил, че рисковете за спортиста са достатъчно реални, за да не може да откаже искането на USADA да затвори случая. „Поставена в тази невъзможна позиция, WADA нямаше друг избор, освен да се съгласи“, се казва в съобщението.
От USADA пък заявиха в свое изявление, че WADA е била наясно със случаите преди 2021 г., и нарече изявлението на глобалната агенция „клевета“, направена в отговор на критиките за справянето им със случая с китайското плуване.
Източник: „СЕГА“
Още новини четете в категория Новини