Ресорната комисия на НС ще разгледа проектобюджета за 2025 г. на 7 януари
В последния си работен ден за 2024 г. депутатите сформираха бюджетната комисия, но без да изберат неин председател.
Първото заседание е насрочено за 7 януари 2025 г., когато ще бъдат разгледани проектобюджетът и данъчните закони, предаде БНР. На заседанието ще бъде изслушан служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.
Вицепремиерът Петкова защити проектобюджета, посочвайки, че разходите са основани на гласувани политики и заяви категорично:
„Кои разходи, уважаеми господа политици и експерти?…Аз няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората, нито ще възпрепятствам изпълнението на националните стратегически проекти и на проектите на общините за водоснабдяване, инфраструктура, образование и култура, социални дейности“, отговори на множеството критики към проектобюджета за догодина вицепремиерът Людмила Петкова, като припомни, че разходната част е основана на гласувани от парламента политики:
„В разходите няма нищо фалшиво за съжаление“.
А те предвиждат сериозен ръст на възнаграждения в различни сектори, но цялата подоходна политика е „хаос“. В приходните мерки – предвижда се два вида данъчна амнистия – за декларирани и недекларирани доходи, която експертите определят като нереалистична за попълване на липсващите милиарди. В числа разходите превишават приходите с 18 милиарда лева и чрез комплексът от приходни и разходни мерки, голяма част за които вече финансовото министерство направи крачка назад, трябва да осигури 12 милиарда лева попълнение, за да влезем в 3-процентния дефицит.
„Имаме 8 млрд. кухи приходи“, коментира Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС.
„Ако не прегледаме и разходната част, няма да стане“, посочи от своя страна Мартин Димитров от ПП-ДБ.
В проектобюджета са включени две форми на данъчна амнистия, които експертите определят като нереалистични за покриване на дефицита. Разходите превишават приходите с 18 млрд. лв., като планираните мерки трябва да осигурят 12 млрд. лв., за да се спази 3-процентният дефицит.
Бившият финансов министър Асен Василев изрази опасения, че без удължителен закон няма да могат да се изплащат социални разходи от януари, като пенсии и майчински. Според него липсата на закон ще доведе и до сериозен натиск върху инфлацията.
Тезата му бе оспорена от експерти, които подчертаха, че пенсиите са гарантирани по Кодекса за социално осигуряване, а НОИ ще направи първото плащане на 7 януари, дори и без нов бюджет.
Още новини четете в категория Новини
Не пропускайте – последвайте ни в Google News