Над 50 хиляди българи годишно са поразени от инсулт

Доц. Кирил Калпачки, ръководител на най-големия специализиран център за лечение на инсулти в университетската болница „Света Анна“ в София, подчерта, че възрастта на пациента не трябва да бъде пречка за прилагане на съвременно лечение при инсулт, независимо от възрастта на пациента.
Калпачки беше един от организаторите на конференция за инсултите, които засягат около 50 хиляди българи годишно. България е сред страните с най-висока смъртност от инсулт в Европейския съюз.
„Създаването на регистър на пациентите с инсулт би позволило да се следи кои болници предоставят съвременно лечение“, обясни доц. Калпачки в предаването „Преди всички“ на БНР. Той добави, че регистърът е необходим и за проследяване на състоянието на пациентите след острата фаза на заболяването, което в момента е изцяло пожелателно. „Ако пациентите не се следят активно, центровете или лекарите, които са ги лекували, губят връзка с тяхното възстановяване“, уточни специалистът.
Доц. Калпачки отбеляза, че при остър инсулт поне един или двама от десет пациенти умират в първите 1-2 денонощия.
Той призна, че има проблем с наличието на свободни легла, за да се поемат такива пациенти, което е особено изразено в София. В останалата част на страната обикновено само една или две болници поемат такива случаи.
„Особено в извънработно време – следобед, след петък на обяд, до неделя и по празници, пациенти с инсулт се приемат само в 1-2 или максимум 3 софийски болници. Това не е справедливо, тъй като напряга екипите, затруднява оказването на адекватна помощ и създава усещане, че пациентите не получават обслужване на европейско ниво в XXI век“, завърши специалистът.
Източник: dnes.bg
Още новини четете в категория Новини