НА ФОКУС В MEDIAMALL: Кои са ТИМ, които отново взеха властта във Варна
Абревиатурата ТИМ е образувана от първите букви на малките имена на Тихомир Митев, Иво Каменов и Марин Митев, макар че в едно он редките си медийни Марин Митев обяснява, че било от английската дума за „отбор“ – team.
Холдингът е собственик на десетки дружества с различни сфери на дейност. Сред тях са „Химимпорт“ АД, ТБ „Централна кооперативна Банка“ и много други компании. Част от тях са сред основните компании, определящи оборота на Българската фондова борса.
Каквато и да е истинската етимология на ТИМ, важното към днешна дата е, че „отборът“ на Тихомир, Иво и Марин вече три десетилетия е важен икономически, но и политически фактор в страната.
За позабравилите и за по-младите ни читатели припомняме, че през 2005 г. стана ясно от изтекли през УикиЛийкс дипломатически грами на САЩ, че действащият тогава посланик на САЩ в България Джеймс Пардю описва известни публични лица и икономически субекти, които биха могли да имат връзки с организираната престъпност в България и докладва за групата ТИМ като един от големите и сериозни икономически концерни в България с интереси в множество икономически сектори на страната. Американският посланик сравнява ТИМ с Мултигруп в стремежа ѝ да добие контрол над възможно най-много сфери на дейност.
През 2008 г. в книгата си „Новите български демони“ германският разследващ журналист и писател Юрген Рот пише, че „в момента ТИМ е най-мощната криминална структура в България.
През 2011 г. варненската журналистка Невяна Троянска публикува книгата „ТИМ – отборът, който превзе България“, в която се проследява развитието на групировката от самото ѝ начало. В нея четем: „Сякаш някакви тихи колонизатори безмълвно превземат нови и нови територии, без дори да срещнат съпротивата на местното население. И като че ли за тези години единствените „изстрели“ срещу завоевателите са били отправяни от медиите. (…) „Ако някой все още изпитва вълнуващо удивление защо никога, никъде и по никое време не може да се прочете повече за холдинга ТИМ, ще трябва да се сблъска с очевидното: групировката старателно се грижи името й да бъде употребявано като в гробищен парк – или за добро, или за нищо“.
Заради книгата ТИМ заведе процес срещу Невяна Троянска, а журналистката влезе в доклада на Българския хелзинкски комитет за 2003 г. като пример за български журналист, срещу когото е предявяван иск с най-висок размер в гражданско дело – 39 000 лева.
През този период – около 2010 г., за групировката работят 30 000 души. Само във Варна те са 5000 и си плащат данъците и осигуровките. ТИМ е произвеждал около 5% от Брутния вътрешен продукт на страната със своите компании в най-различни области.
Към 2016 година по неофициални данни групировката има активи за 10 милиарда лева.
Постепенно ТИМ измести СИК и ВИС от охранителния бизнес, започвайки с охраната на курорта „Свети Константин и Елена“. „Плащаше им се месечно възнаграждение, равняващо се на 31,8 полицейски заплати. На практика из курорта се разкарваха четирима души от групировката и толкова“, беше обявил пред журналисти по онова време бившият шеф на Регионалното звено за борба с организираната престъпност полковник Стамо Стамов. Според него този договор е бил крайно неизгоден, но никой не е гледал интереса на държавното дружество, което по-късно беше приватизирано именно от ТИМ.
Според статия на “Mediapool.bg” от 2009 година групировката ТИМ има над 150 компании в различни сектори. По инерция все още я наричат „варненска“, но всъщност нейният бизнес се разпростира в цяла България.
ТИМ е притежател на „Мустанг холдинг“, в който е концентриран медийният и рекламният бизнес на групировката – телевизия М-САТ, „Алфа радио“ вестник „Черно море“, едноименна реклама агенция, киносалони, видеотеки, ресторанти, интернет-клубове, игрални зали и много други.
През 2008 година „Холдинг Варна“ придобива 32% от „Варна риълтис“ и това става новото име на „Мустанг холдинг“.
През септември 2011 година телевизия М-САТ е преименувана в “Bulgaria On Air”. На 21 септември 2015 г. телевизията се ребрандира като политематичен национален канал, след като стартира нов бизнес такъв в партньорство с групата на Bloomberg – Bloomberg TV Bulgaria.
Дружеството „Инвестор.бг“ АД, част от „Холдинг Варна“, притежава още и „Алфа радио“, което става радио към групата на “Bulgaria On Air”, онлайн портали, както и списания.
Ключово в развитието на ТИМ е закупуването на предприятието „Химимпорт“, което им дава позиции в производството и реализацията на химически продукти, торове и горива. Схемата за придобиването на дружеството е следната – през 1994 година то е било продадено от Агенцията за приватизация на работническо-мениджърското дружество „Химимпорт-инвест“. След това, три години по-късно, ТИМ купуват 76,85% от него. Изпълнителни директори и членове на Управителния съвет на „Химимпорт“ са Марин Митев и Иво Каменов.
Именно чрез тази компания групировката участва в закупуването на редица други големи дружества като „България ер“ „Хемус ер“, на Централна кооперативна банка /ЦКБ/, на застрахователното дружество „Армеец“.
Председател на Надзорния съвет на ЦКБ е Иво Каменов, а негов член пък е Марин Митев.
По време на Тройната коалиция на БСП, НДСВ и ДПС с премиер Сергей Станишев ТИМ придоби и Параходство „Българско речно плаване“.
ТИМ развива и строителна дейност – жилищни сгради, търговски центрове, хотели и заведения.
През 2007 година групировката печели конкурс на общината за създаването на жилищно-развлекателен център на парцели в Морската градина, наречен „Алея първа“. Закупени са пет терена с обща площ 117 декара. Направени са поредица от проверки на тази сделка.
За нея в своето интервю Марин Митев казва, че е била обект на ревизии от всички – полиция, ДАНС, прокуратура, министерства и дори Европейската комисия и никой не е открил нарушения. И твърди: „Атаката е от около 5-ма човека, които всички познаваме, зад тях стоят интереси на идентичен проект и пари. В комбинация с най-голямата медийна машина в България – схема с блогъри и сайтове, които според мен имат сила да съборят и правителство.“
За футболен клуб „Варна“ Митев обясни, че са го придобили заедно със „Спортен комплекс Варна“ и им струва 5 милиона лева на година. И допълни:
„Какво печелим? Преди три години отборът се класира на трето място и не спечелихме дори едно „благодаря”, или поне не сме разбрали. Но печелят всички варненци, защото имат един финансово обезпечен футболен клуб и голяма детско-юношеска школа.“
Що се отнася до политическите амбиции Митев е категоричен, че ТИМ няма такива. Политическите им убеждения били – „винаги с властимащите“, а личните – „тимаджия“.
Въпреки че през годините групировката да е спрягана в десетки схеми, досега не е известно българската прокуратура да е разследвала ръководството на ТИМ за тези или за други публично тиражирани обвинения в престъпна дейност. Твърденията остават недоказани и до ден днешен.
Според сайта „Афера“ към днешна дата именно ТИМ стои зад новоизбрания кмет на Варна Благомир Коцев, който бе издигнат официално от ПП-ДБ, и точно те ще дърпат конците на всичко важно, което ще се случва във Варна.
Източник: MEDIAMALL.INFO