ЕС обмисля инвестиции в чуждестранна газова инфраструктура

ЕС обмисля инвестиции в чуждестранна газова инфраструктура

Брюксел проучва дългосрочни договори и финансиране на енергийни проекти в чужбина в опит да намали разходите за газ и да укрепи енергийната сигурност на блока.

Европейският съюз разглежда възможността за подкрепа на инвестиции в задгранична инфраструктура за втечнен природен газ (LNG) и преминаване към дългосрочни договори като мярка за намаляване на високите енергийни разходи, които поставят европейската индустрия в конкурентно неизгодна позиция. Това разкрива изтекъл проект на предстоящия План за действие за достъпна енергия, видян от POLITICO.

Ако бъде приет, този план ще представлява значителна промяна в енергийната политика на ЕС, като укрепи зависимостта от LNG—ресурс, който блокът в дългосрочен план възнамерява да замени с по-устойчиви алтернативи. В момента ЕС основно сключва краткосрочни договори за LNG и ограничава публичните средства за разширяване на инфраструктурата за изкопаеми горива.

Проектът също така предлага възможността европейски държавни фондове да финансират LNG проекти в САЩ. Това съвпада с усилията на Брюксел да постигне споразумение с Вашингтон за разширяване на вноса на американска енергия и избягване на потенциална търговска война. Очаква се окончателният план да бъде публикуван на 26 февруари и да включва и мерки за ускоряване на модернизацията на електроенергийната мрежа, намаляване на данъците върху електроенергията и по-бързи процедури за одобрение на нови ядрени технологии.

Според документа тези мерки имат за цел „да намалят разходите за енергия в краткосрочен план, като същевременно ускорят структурните реформи и укрепят енергийните системи на ЕС срещу бъдещи ценови сътресения“.

Моделът на Япония и влиянието на САЩ

В проекта се обсъжда възможността ЕС да последва японския модел, при който правителството придобива дялове в чуждестранни LNG проекти в замяна на дългосрочен достъп до енергийни ресурси на преференциални цени. Япония вече е най-големият публичен инвеститор в американски LNG проекти и е увеличила вноса си до рекордни нива.

Американският президент Доналд Тръмп оказва натиск върху ЕС да увеличи покупките на LNG от САЩ, предупреждавайки за възможни търговски мита, ако това не се случи. Брюксел активно преговаря с Вашингтон и възприема LNG като стратегическа алтернатива на руския газ. Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представя този подход като начин за окончателно намаляване на зависимостта от руските енергийни източници.

Предизвикателства и реакции

Въпреки стратегическите му предимства, планът вероятно ще срещне съпротива от климатични активисти и зелени организации, които отдавна се противопоставят на използването на публични средства за разширяване на добива и износа на изкопаеми горива.

След посещението на японския премиер Шигеру Ишиба във Вашингтон, Сузане Уонг, програмен мениджър в Oil Change International, предупреди, че „финансирането на LNG от САЩ носи сериозни рискове за инвеститорите и застрашава устойчивото бъдеще на нашите общества“.

Следващи стъпки

В момента ЕС разчита на американския LNG като алтернатива на руските доставки, но анализаторите отбелязват, че страните членки все още избягват дългосрочни ангажименти. Тази стратегия обаче излага континента на колебания в цените на енергията.

Новият план предвижда „незабавен ангажимент с надеждни доставчици на LNG“, за да се осигури икономически изгоден внос, както и подпомагане на европейските купувачи при сключването на дългосрочни договори за стабилизиране на разходите.

Брюксел иска да действа бързо и планира да вземе решения по въпроса за LNG до юли 2025 г..

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News