ЕК: Всеки европейски гражданин трябва да е подготвен с храна и вода за 72 часа

ЕК: Всеки европейски гражданин трябва да е подготвен с храна и вода за 72 часа

Всеки гражданин на Европейския съюз трябва да има запаси за поне 72 часа в случай на криза. Това се посочва в проект на Стратегията за готовност на Съюза, с който се е запознал POLITICO.

Документът предвижда набор от мерки, които ще бъдат представени от еврокомисаря Роксана Минзату тази седмица. Стратегията цели да повиши устойчивостта на домакинствата и обществата срещу сериозни кризи.

„В случай на екстремни смущения първоначалният период е най-критичен“, се посочва в документа. Сценариите включват военни конфликти, кибератаки, пандемии и климатични бедствия.

ЕК посочва, че след COVID-19, войната в Украйна, климатичните събития и финансовите трусове, Европа се нуждае от по-стабилна и превантивна политика.

„Нито една от големите кризи не беше краткотрайна или изолирана“, казва Минзату. Посланието ѝ е ясно: „Поправете покрива си, докато слънцето грее.“

Проектът от 17 страници излага цели за създаване на сигурен и устойчив ЕС, способен да предвижда и управлява заплахи от всякакво естество.

Предвиждат се насоки за страните членки за:

  • съхранение на основни доставки;

  • планове за кризи и евакуация;

  • подслон и достъп до критични ресурси;

  • използване на стратегически територии и логистика.

Стратегията залага на цялостна мобилизация на обществото по примера на Северна Европа. Участие се очаква от гражданите, бизнеса и властите.

ЕК не предлага нови военни инициативи, но изгражда модел за гражданска защита и управление на кризи, базиран на доклада Niinistö.

Стратегията отделя специално внимание на киберсигурността. След началото на войната в Украйна, Русия е засилила атаките срещу енергийни и инфраструктурни обекти в ЕС.

Китай, Иран и Северна Корея също системно атакуват западни институции, сочат докладите.

ЕК предлага създаване на „европейска система за предупреждение за киберсигурност“ и засилване на сътрудничеството с НАТО. Държавите-кандидати ще получат обучение и подкрепа.

„Много хора не знаят какво да правят при природни бедствия“, коментира Минзату. Затова ЕС ще насърчава базови умения и информираност сред населението.

Примерни действия включват обучение в училищата, публични кампании и симулации за реакция при извънредни ситуации.

ЕК предлага централизирана стратегия за натрупване на запаси, включително лекарства, храна, вода, суровини и енергийно оборудване.

Ще бъде създаден нов център за координация при кризи, който ще надгради съществуващия ERCC и ще осигурява логистична и експертна подкрепа.

Комисията ще преразгледа настоящите финансови инструменти за кризи, за да бъдат адаптивни, мащабируеми и по-гъвкави при нови заплахи.

Ще се анализира необходимостта от „Закон за готовността на ЕС“, с дългосрочни цели, стандарти и конкретни индикатори.

Стратегията включва 30 ключови мерки по седем направления, както и 60 действия, които трябва да бъдат приложени до края на 2026 г.

 

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News